Новгородківська селищна територіальна громада
Кропивницького району Кіровоградської області

Про попередження виникнення водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей

Дата: 09.04.2021 12:04
Кількість переглядів: 238

Кіровоградська область розташована в межах Українського кристалічного масиву і відноситься до маловодних регіонів України. Водопостачання населених пунктів здійснюється з відкритих, змішаних та підземних водозаборів.

Централізованим водопостачанням охоплено 23,4% населення області та 76,6% - водозабезпечення з нецентралізованих джерел.

З метою запобігання виникненню водно-нітратної метгемоглобінемії в дітей, урядом України затверджено цілу низку заходів, міністерствам надано конкретні протокольні доручення. Принято постанову головного державного санітарного лікаря України від 17.05.2010 року №16 "Про попередження виникнення водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей".

Щоб уберегтися від цієї недуги, батьки повинні потурбуватися про те, якої якості питна вода, що вживається сім’єю (це стосується колодязів та індивідуальних свердловин). Для цього необхідно 0,5 л води набрати в чистий скляний посуд та дослідити в лабораторії, яка атестована на визначення хімічних показників, у тому числі, на нітрати в питній воді.

А якщо вміст нітратів у воді перевищує допустимі значення, то необхідно шукати альтернативне джерело води. Вміст нітратів у воді в одному і тому ж селі може бути абсолютно різним у кожному конкретно взятому колодязі.

Необхідно пам’ятати, що нітрати – це досить стійкі хімічні сполуки, які не знищуються шляхом кип’ятіння, відстоювання та після дезінфекції. Їх кількість згодом може тільки збільшуватися. Як альтернативне водопостачання можна використовувати бутильовану воду для пиття та приготування їжі.

Для попередження негативного впливу нітратів на здоров’я населення необхідно:

–       не вживати питну воду із колодязів, каптажів і свердловин, в яких вміст нітратів перевищує нормативні показники;

–       дотримуватися гігієнічних вимог при облаштуванні та експлуатації колодязів. Відповідно до санітарних вимог, колодязі не менше 1 разу на рік необхідно чистити, а саме: відкачувати воду, чистити стінки металевими щітками від нальоту та дно від осаду, з подальшою дезінфекцією. Після чого воду необхідно знову відкачати і користуватися колодязем уже після наступного заповнення;

–       територію поблизу колодязя, каптажа або свердловини утримувати в чистоті та організовувати відведення поверхневого стоку;

–       з обережністю застосовувати у сільському господарстві та приватному секторі мінеральні добрива чи органічні сполуки.

Вживання води з перевищеним вмістом нітратів може стати причиною виникнення метгемоглобінемії у дітей, тобто кисневого голодування (гіпоксії), причиною якого стає не здатність гемоглобіну крові переносити кисень.

Звертаємо увагу вагітних жінок, що перебувають на обліку у жіночих консультаціях, породіль у пологових будинках, батьків що доглядають новонароджених та дітей першого року життя на те, що використання для пиття та приготування їжі води з колодязів, свердловин з підвищеним вмістом нітратів, нітритів категорично заборонено!

Попереджаємо вагітних жінок та їхніх родичів про необхідність проведення лабораторних досліджень води питної на вміст нітратів, нітритів із колодязів (за місцем проживання дитини) в акредитованих, згідно з чинним законодавством, лабораторіях до виписки породіллі з пологового будинку.

Новгородківський  відділ

Головного управління Держпродспоживслужби

в Кіровоградській області


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь