Обережно кліщі
Кліщі – комахи, що переносять такі небезпечні хвороби, як кліщовий енцефаліт і бореліоз (хвороба Лайма). І якщо кліщовий енцефаліт в нашій країні не зустрічається вже кілька років поспіль, то бореліоз в останні роки все частіше зустрічається на території України. Звичайно, не всі кліщі є носіями інфекційних хвороб, але відрізнити носія від здорового неможливо.
Слід пам‘ятати, що кліщі активні із середини травня до кінця вересня. Піки їх активності у травні й у серпні. Улюблене місце їхнього перебування – території, покриті кущами висотою від 5 см до 1 метра. Улюблені місця прикріплення кліщів до людини – вуха, шия, пахви, живіт, пах, внутрішня сторона кистей і стегон.
При лісових прогулянках, пікніках, зборі грибів слід дотримуватися найпростіших запобіжних правил.
- Одягайте світлий одяг. На ньому кліща помітити легше, ніж на темному.
- Одяг повинен надійно закривати тіло. Штани повинні бути заправлені у шкарпетки, на ногах повинні бути чоботи або щільно зав‘язані черевики. Куртку наглухо закривають і заправляють у штани. Манжети повинні щільно облягати кисті рук.
- Вуха і волосся потрібно закрити косинкою або беретом. Під час прогулянки частіше оглядайте себе, а також слід дивитися на гілки кущів, біля яких улаштовуєтеся на пікнік. Розпізнати кліща просто: він схожий на коричнево-червоного клопа.
- З приходом додому також обов’язково огляньте своє тіло або попросіть це зробити кого-небудь із близьких. Кліщі, які присмокталися, мають вигляд малопомітних чорних плямок, їх важко відрізнити від природних утворень на шкірі.
Що робити, якщо виявили паразита?
Якщо кліщ виявлений, бажано якомога скоріше його витягнути.
Як видалити кліща
Перед початком «операції» обробіть місце укусу йодом..
Можна використовувати міцну нитку. Зробіть петлю й накинувши її на комашку, стягніть її якнайближче до хоботка. Потім починайте обережно рухати кінцями мотузки вправо – уліво. Різкі рухи неприпустимі – черевце кліща може відірватися, залишивши в шкірі голову, що буде створювати дискомфорт. Як правило, через 2-3 хв. таких «катувань» кліщ відпадає.
Якщо видалити паразита ниткою не вдається, це можна зробити за допомогою щипчиків для брів. Затиснувши їхніми кінцями черевце кліща, крутите щипчиками проти годинникової стрілки. У жодному разі не можна роздавлювати комаху, тому що тоді інфекція потрапить у рану й відбудеться зараження
Якщо при видаленні кліща його голівка все ж таки відірвалася, це місце протріть ватою або бинтом, змоченими спиртом та зверніться в травмпункт .
Інкубаційний період (період з моменту зараження збудником до появи перших клінічних ознак) триває від 2 до 30 днів, у середньому 14 днів,тому протягом цього часу рекомендують вимірювати температуру тіла щоб виявити перші симптоми захворювання якомога раніше. Також насторожити повинні такі ознаки:
– на місці укусу утворилася червона пляма;
– збільшилися лімфовузли;
– з’явилися м’язові болі;
– з’явився висип по всьому тілу.
Якщо у Вас з’явилися будь-які з вищенаведених симптомів, зверніться до свого сімейного лікаря.