Новгородківська селищна територіальна громада
Кропивницького району Кіровоградської області

Шановні пасічники та аграрії Новгородківської селищної ради!

Дата: 05.07.2021 10:47
Кількість переглядів: 539

В даний час бджільництво, як галузь сільського господарства, динамічно розвивається та  потребує спільних зусиль щодо вирішення наявних проблем, як з боку пасічників, так і з боку аграріїв, зокрема під час використання пестицидів та агрохімікатів, упорядкування добросусідства тощо.

Одним із взаємовигідних підходів кооперації пасічника і аграрія є налагоджена робота по запиленню ентомофільних культур медоносними бджолами і відповідно збільшення вирощеної продукції.

До Вашої уваги пропонуються покрокові дії, які рекомендовано використовувати пасічнику з метою упередження фактів отруєння бджіл, шляхом налагодження комунікації з аграріями:

1. ОТРИМАННЯ ВЕТЕРИНАРНО-САНІТАРНОГО ПАСПОРТУ ПАСІКИ ТА ЇЇ ОБСТЕЖЕННЯ.

(ПОРЯДОК видачі ветеринарно-санітарного паспорта пасіки, затверджений Наказом Міністерства розвитку, економіки, торгівлі та сільського господарства України №338 від 19.02.2021 «Про деякі питання у сфері бджільництва»).

З метою ідентифікації та обліку пасік, обліку кількості бджолиних сімей та декларування ветеринарно-санітарного стану,  власники пасік або уповноважені ними особи отримують паспорт пасіки та додаток до нього. Для цього пасічнику слід звернутися до Новгородківського відділу Головного Управління  Держпродспоживслужби в Кіровоградській області ( Новгородка, вул. Маяковського, 30). Видача ветеринарно-санітарного паспорта здійснюється в день звернення    згідно Наказу №338 від 19.02.2021 року. Цим же наказом передбачена форма ветеринарно-санітарного паспорта, в якому зазначаються дані власника пасіки, характеристика пасіки, її ветеринарно-санітарний стан, результати обстеження, лабораторні дослідження, кількість бджолосімей та інше.

Результати ветеринарно-санітарних заходів, у тому числі щорічного весняного обліку пасік, які здійснюються до 15 травня поточного року, вносяться в додаток до паспорта пасіки.

2. РЕЄСТРАЦІЯ ПАСІКИ ЗА МІСЦЕМ ПРОЖИВАННЯ ФІЗИЧНОЇ ОСОБИ АБО ЗА МІСЦЕМ РЕЄСТРАЦІЇ ЮРИДИЧНОЇ ОСОБИ 

(ПОРЯДОК реєстрації пасіки, затверджений Наказом Міністерства розвитку, економіки, торгівлі та сільського господарства України №338 від 19.02.2021 «Про деякі питання у сфері бджільництва»)

Пасіка підлягає реєстрації за місцем проживання фізичної особи або за місцезнаходженням юридичної особи, яка займається бджільництвом в органах місцевого самоврядування. Реєстрація пасіки здійснюється після видачі ветеринарно-санітарного паспорта пасіки за заявою про реєстрацію пасіки  власника пасіки або уповноваженої ним особи в день звернення. На даному етапі пасічнику рекомендовано звернутись до органу місцевого самоврядування Новгородківської селищної ради (Новгородка, вул. Центральна, 13) із заявою про реєстрацію пасіки.

3. РОЗМІЩЕННЯ ПАСІКИ ФІЗИЧНИМИ ТА ЮРИДИЧНИМИ ОСОБАМИ НА ЗЕМЕЛЬНИХ ДІЛЯНКАХ, ЯКІ ЇМ НАЛЕЖАТЬ, ЗДІЙСНЮЄТЬСЯ ВІДПОВІДНО ДО САНІТАРНО-ВЕТЕРИНАРНИХ ПРАВИЛ; РОЗМІЩЕННЯ ПАСІК НА ЗЕМЕЛЬНИХ ДІЛЯНКАХ ІНШИХ ВЛАСНИКІВ АБО КОРИСТУВАЧІВ ЗДІЙСНЮЄТЬСЯ ЗА ЇХ ЗГОДОЮ

(Інструкція з профілактики та встановлення факту отруєння бджіл засобами захисту рослин, затверджена Наказом Міністерства розвитку, економіки, торгівлі та сільського господарства України №338 від 19.02.2021 «Про деякі питання у сфері бджільництва»)

З метою недопущення конфліктних ситуацій та налагодження плідної роботи з аграріями, у випадку розміщення пасіки на земельних ділянках сільгоспвиробника, рекомендовано  проінформувати агровиробника та  звернутись до нього із заявою.

Потім рекомендовано повідомити орган місцевого самоврядування та Держпродспоживслужбу про місце та період розташування пасіки .

4. ІНФОРМУВАННЯ ОРГАНУ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ, ЗЕМЛЕВЛАСНИКА ПРО ЗАПЛАНОВАНЕ МІСЦЕ РОЗТАШУВАННЯ (КОЧІВЛІ) ПАСІКИ.

Якщо пасічник здійснює кочівлю бджіл, рекомендовано проінформувати орган місцевого самоврядування – Новгородківську селищну раду і землевласника про заплановане місце та період кочівлі пасіки.

5. РОЗТАШУВАННЯ ПАСІКИ НА МІСЦЕВОСТІ

(Інструкція з профілактики та встановлення факту отруєння бджіл засобами захисту рослин, затверджена Наказом Міністерства розвитку, економіки, торгівлі та сільського господарства України №338 від 19.02.2021 «Про деякі питання у сфері бджільництва»)

З метою недопущення конфліктних ситуацій між пасічниками (добросусідство, виставлення пасіки на перельоті тощо), рекомендовано через орган місцевого самоврядування або безпосередньо пасічнику особисто спілкуватися з пасічниками, розташованими по сусідству.

6. ДО УВАГИ АГРАРІЇЇВ: ІНФОРМУВАННЯ ПРО ОБРОБІТОК.

Фізичні та юридичні особи, які застосовують засоби захисту рослин для обробки медоносних рослин, повинні не пізніше ніж за три доби до початку обробки попередити про це пасічників (населення), пасіки яких знаходяться на відстані до десяти кілометрів від оброблюваних площ та орган місцевого самоврядування (Новгородківську селищну раду або старостинський округ ради). При цьому повідомляється дата обробки, назва препарату, ступінь і строк дії токсичності препарату.

При отриманні повідомлення про проведення обробітку сільськогосподарських культур пасічнику необхідно вивезти пасіку в безпечне місце або ізолювати бджіл у вуликах на термін, передбачений обмеженням при застосуванні пестицидів.

7. ДІЇ ПАСІЧНИКА У ВИПАДКУ ОТРУЄННЯ БДЖІЛ ПЕСТИЦИДАМИ.

У разі, якщо пасіка постраждала, і сталося отруєння бджіл, пасічнику необхідно терміново звернутися до органу місцевого самоврядування – Новгородківської селищної ради із заявою про скликання засідання комісії з питань бджільництва, а також встановлення факту отруєння бджіл.

 

 

 

 

 

ЗРАЗОК

 

                                              Селищному голові

                                               П.І.Б.

 

 

                                              Пасічника П.І.Б.,

                                                                                                         адреса проживання,

                                                                                                         контактний телефон

 

ЗАЯВА

 

Повідомляю, що я, (П.І.Б. пасічника), у відповідності до ст.13 Закону України «Про бджільництво» та Порядку реєстрації пасіки, затвердженого Наказом Міністерства розвитку, економіки, торгівлі та сільського господарства України №338 від 19.02.2021, зареєстрований в якості пасічника у Новгородківській селищній раді, отримав ветеринарно-санітарний паспорт на пасіку.

В зв’язку з загибеллю бджолосімей під час обробітку аграріями сільськогосподарських культур, з метою обстеження бджолопасіки та поля, обробленого засобами захисту рослин (пестицидами та агрохімікатами), відбирання зразків для проведення дослідження отруєння бджіл, прошу скликати постійно діючу комісію з питань бджільництва, а також встановлення факту отруєння бджіл.

 

Дата                                           підпис                                              П.І.Б.

 

 

 

 

 

 

 

 

ЗРАЗОК

                                              Селищному голові

                                               П.І.Б.

 

 

                                              Пасічника П.І.Б.,

                                                                                                         адреса проживання,

                                                                                                         контактний телефон

 

 

ІНФОРМАЦІЯ

 

Повідомляю, що у мене у власності перебуває пасіка у кількості _____ бджолосімей. Пасіка зареєстрована за адресою _________________________, орієнтовано в період з ___________до __________ пасіка буде знаходитись на території/поблизу/на межі/між _______________________________________ .

 

 

Дата                                           підпис                                              П.І.Б.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ЗРАЗОК

 

  Голові СФГ/ директору ТОВ

 

                                                             Копія: Новгородківському селищному голові

                                                             Копія: Старості відповідної території

 

   Пасічника П.І.Б.,

   адреса проживання, контактний телефон

 

ЗВЕРНЕННЯ

Повідомляю, що я, (П.І.Б. пасічника), у відповідності до ст.13 Закону України «Про бджільництво» та Порядку реєстрації пасік, затвердженого Наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України 19 лютого 2021 року № 338, зареєстрований в якості пасічника у Новгородківській селищній раді, отримав ветеринарно-санітарний паспорт на пасіку.

Повідомляю, що у період з ___________до __________ на території _____________________________________________________________ буде розміщено належну мені пасіку.

З метою виключення випадків отруєння бджіл під час обробітку сільськогосподарських культур пестицидами, у відповідності до Закону України «Про бджільництво», Інструкції з профілактики та встановлення факту отруєння бджіл засобами захисту рослин, затвердженої Наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України 19 лютого 2021 року № 338:

 

ПРОШУ:

 

1. Не пізніше 3 (трьох) діб до проведення хімічних обробок сільськогосподарських культур пестицидами повідомити мене щодо проведення даних робіт, вказавши назву пестицида, місце (у радіусі до 10 км.), час і спосіб проведення обробітку;

2. Використовувати засоби захисту рослин, які пройшли державну реєстрацію і включені до переліку, дозволених до застосування;

3. Усі роботи із засобами захисту рослин слід проводити у вечірні та ранкові години в період відсутності льоту бджіл.

4. Не допускати обробіток квітучих медоносів і пилконосів під час масового льоту бджіл.

 

 

Дата                                           підпис                                              П.І.Б.

ЗРАЗОК

 

                              Голові СФГ/ директору ТОВ

 

                              Пасічника П.І.Б.,

                              адреса проживання,

                              контактний телефон

 

ЗВЕРНЕННЯ

Повідомляю, що я, (П.І.Б. пасічника), у відповідності до ст.13 Закону України «Про бджільництво» та Порядку реєстрації пасік, затвердженого Наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України 19 лютого 2021 року № 338, зареєстрований в якості пасічника у Новгородківській селищній раді, отримав ветеринарно-санітарний паспорт на пасіку. У відповідності до ч. 2 ст.15 Закону України «Про бджільництво» прошу надати згоду на розміщення належної мені пасіки на території земельної ділянки, яку використовує СФГ/ТОВ ____________________________________.

 

 

 

 

Дата                                           підпис                                              П.І.Б.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Співпраця аграріїв і пасічників збереже бджіл від загибелі!

З настанням польових робіт виникають конфліктні ситуації щодо застосування пестицидів між сільськогосподарськими виробниками та пасічниками, тому вкотре нагадуємо сільськогосподарським товаровиробникам, фермерам, що під час обробітку сільськогосподарських культур хімічними засобами захисту рослин, необхідно дотримуватися Державних санітарних правил “Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві”, Державних ветеринарних правил, Законів України «Про пестициди і агрохімікати», «Про захист рослин» та  «Про бджільництво».

На сьогоднішній день питання проведення заходів щодо виключення випадків отруєння бджіл під час проведення обробітку сільськогосподарських угідь пестицидами залишається важливим і актуальним.

Щоб виростити якісний урожай сільськогосподарських культур сільськогосподарським підприємствам і фермерським господарствам неможливо обійтись без використання пестицидів. У свою чергу бджолярі виробляють цілющі продукти бджільництва і бджоли опилюють сільськогосподарські культури.

Зазнаючи втрат, варто задуматись, що даний результат – це лиш не виконання своїх обов’язків, як пасічниками так і сільськогосподарськими товаровиробниками.

Відповідно до вимог чинного законодавства пасічники повинні реєструвати свої бджолосім’ї у селищній раді за місцем розташування пасіки, а у випадку перевезення пасіки на медозбір та запилення до іншого місця – у відповідній селищній  раді, на території якої на період кочівлі буде розташована пасіка.

З метою недопущення виникнення нещасних випадків, надзвичайних ситуацій, загибелі бджолосімей під час обробітку сільськогосподарських культур пестицидами, необхідно дотримуватися наступних правил, що встановлені законодавством України:

  • Необхідно уникати випадків застосування пестицидів сільгосптоваровиробниками поблизу жилої зони, які суперечать державним санітарним правилам. Такі роботи можуть завдати суттєвої шкоди  бджолам при застосуванні інсектицидів за не дотриманням встановлених регламентів використання пестицидів.
  • Згідно з пунктами: 9.2 і 6.3.4. (ДСП 8.8.1.2.001-98) необхідно дотримуватись зони санітарного розриву від водних джерел – 500 м(до рибогосподарських водойм не менше 2000 м) та від населених пунктів, тваринницьких комплексів, місць проведення ручних робіт по догляду за сільгоспкультурами, при штанговому обприскуванні повинна бути не менше 300 м, при вентиляторному – 500 м, обробка посівів у цих зонах допускається при напрямку вітру від населених пунктів і інших об’єктів, що підлягають санітарному захисту.
  • Бджолярі повинні отримати ветеринарно-санітарний паспорт на пасіку у відповідних державних органах.
  • Пасічники повинні поставити пасіку на облік у селищній раді за місцем постійного розташування пасіки, а у випадку кочівлі – у селищній раді, на територію якої прибули на кочівлю. Інформація про реєстрацію пасіки вноситься до журналу пасік, який ведеться органами місцевого самоврядування відповідно до наказуМіністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України 19 лютого 2021 року N 338  Порядок реєстрації пасіки, даний документ зареєстрований в Міністерстві юстиції України 04 березня 2021 р. за N 282/35904.
  • За два – три дні до проведення обробітку, керівник сповіщає пасічників (населення) даної місцевості (через засоби комунікаційного зв»язку) про місце, терміни і час проведення обробітку, вказуючи час ізоляції бджіл, а також встановлює спеціальні попереджувальні знаки безпеки з указаною датою обробітку сільськогосподарських угідь.
  • На площах, де розташовані пасіки (у радіусі 7 км.) використовувати малотоксичні пестициди з дотриманням регламентів застосування пестицидів.
  • При отриманні повідомлення від організації про проведення обробітку сільськогосподарських культур, пасічник повинен вивезти пасіку в безпечне місце або ізолювати бджіл у вуликах на термін, передбачений обмеженням при застосуванні пестицидів.
  • Роботи з пестицидами, враховуючи вплив та безпечність для бджіл, слід проводити у період відсутності льоту бджіл у ранкові або вечірні години. Допускається проведення їх в денний час, в похмуру прохолодну погоду, коли бджоли не вилітають із вулика.
  • Беручи до уваги токсичність всіх пестицидів для бджіл, обприскування сільськогосподарських культур, які є медоносами, не допускати їх обробітку під час масового льоту бджіл або проводити обробітки у фазу до цвітіння або після цвітіння.
  • У невеликих індивідуальних пасіках громадян для охорони бджіл від отруєння пестицидами, щоб не вивозити пасіки, потрібно закривати льотки на визначений час відповідно до „Інструкції по попередженню отруєння бджіл отрутохімікатами ”.

 

Для попередження зносу пестицидів, хімічну обробку рослин проводять при швидкості вітру 3 м/с (для дрібнокапельного) і 4 м/с (для крупнокапельного обприскування).

Правильний вибір оригінального пестициду, а не фальсифікату, дотримання регламентів використання пестицидів, виконання всіх технічних та санітарних норм має виняткове значення для попередження отруєння бджіл.

Сільськогосподарським підприємствам необхідно дотримуватись правил безпечного поводження з пестицидами та охорони праці при внесенні хімічних препаратів при вирощуванні сільськогосподарських культур і охорони навколишнього середовища від впливу пестицидів.

Наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України 19 лютого 2021 року N 338 затверджено Інструкцію з профілактики та встановлення факту отруєння бджіл засобами захисту рослин, даний документ зареєстрований в Міністерстві юстиції України 04 березня 2021 р. за N 283/35905.

 Ця Інструкція встановлює основні причини отруєння бджіл, заходи щодо профілактики отруєння бджіл, установлення факту отруєння бджіл та допомоги постраждалим від отруєння бджолиним сім’ям, а також механізми визначення шкоди, заподіяної власникам пасік від отруєння бджіл та  є обов’язковою для виконання всіма державними органами, а також підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності, юридичними особами незалежно від організаційно-правової форми та форми власності та фізичними особами – підприємцями, зокрема сімейними фермерськими господарствами, що провадять діяльність у галузі бджільництва та фізичними особами.

 

Тож, закликаємо пасічників, власників сільськогосподарських підприємств і фермерських господарств з усією відповідальністю віднестися до даної інформації і усіляко сприяти недопущенню випадків загибелі бджіл під час обробітку сільськогосподарських угідь пестицидами.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь