A A A K K K
для людей із порушенням зору
Новгородківська селищна територіальна громада
Кропивницького району Кіровоградської області

Лейкоз Великої рогатої худоби

Дата: 03.08.2022 13:16
Кількість переглядів: 82

Ветеринарними фахівцями Новгородківської РДЛВМ Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській  області проводилась весняна диспансеризація великої рогатої худоби. Окрім проведених всіх необхідних діагностично-профілактичних заходів, ветеринарні спеціалісти ведуть роз’яснювально-навчальну роботу з власниками тварин про небезпечні хвороби ВРХ та необхідність проведення досліджень.

Так, однією з небезпечних хвороб великої рогатої худоби є лейкоз.

Лейкоз великої рогатої худоби займає серед інфекційних хвороб особливе місце, оскільки хвороба отримала значне поширення у багатьох регіонах України.

Збудник хвороби – вірус  лейкозу – належить до онкогенного типу, мітить рибонуклеїнову кислоту.

Лейкоз корів заразний для всіх представників цього виду, також для дрібної рогатої худоби. Свою патологічну дію вірус починає проявляти при зниженні імунітету і реактивності організму корови. Вражає як молодих особин, так дорослих тварин усіх видів порід та селекції. Як правило до захворювання схильні найчастіше тварини від 3 до 7 років.

Джерелом поширення збудника збудника в череді є корова-вірусоносій. При первинних стадіях недуги онковірус починає виділятися з організму із молозивом та молоком . Також не виключений факт передачі вірусу разом зі слиною.

Початку прояву хвороби у господарстві можуть сприяти, зокрема, такі фактори:

  • схильність корови до лейкозу по Гено – або фенотипу;
  • завезення репродуктивних тварин з неблагополучного господарства, де є носії лейкозу;

У більшості випадків при виникненні лейкозу у великої в організмі тварини починаються патологічні зміни, пов’язані з інтенсивним поділом клітин, розмноженням і розростанням в органах кровотворення , спинному мозку, лімфатичних вузлах. Зараженні клітини крові починають починають безконтрольно розмножуватися, розноситься по всьому організму тварини, потрапляють до всіх можливих органів і тканин, утворюючи на них пухлини. В тому числі пухлинні новоутворення розростаються і в молочних залозах.

Корови хворі на лейкоз страждають від різкого погіршення загального стану підвищеної втомлюваності, порушення травних функцій. Крім того, знижуються надої,  у тварини починається анорексія, вона страждає від розладів шлунку.

Для того, щоб уникнути захворювання на лейкоз у своєму господарстві, необхідно дотримуватись певних вимог і перейматися здоров’ям   своєї годувальниці. Оздоровчі заходи щодо лейкозу базуються на лабораторних дослідженнях крові від великої рогатої худоби із наступним вилученням позитивно реагуючої худоби із загальної череди. Ізолювання інфікованих тварин від неінфікованих на підставі результатів лабораторних досліджень залишається основним методом боротьби з лейкозом ВРХ в усьому світі.

В Україні дослідження на лейкоз у благополучних господарствах та приватному секторі проводиться один раз на рік.

Лабораторну діагностику лейкозу проводять а допомогою реакції імунодифузії  (РІД) та імуноферментного аналізу (ІФА).

 Вразі отримання позитивних результатів лабораторних досліджень інфікованих тварин ізолюють від здорових та здають на забій. На жаль, лейкозом часто хворіють високопродуктивні тварини.

Вірус лейкозу стійкий до дії низьких температур, але чутливий до високих (кип’ятіння, пастеризація) і дезінфектантів у звичайних концентраціях. Тому санітарна обробка та знезараження інструментів, господарського інвентарю і приміщень дезінфікуючими розчинами – один шлях профілактики зараження лейкозом.

На запитання, лікується лейкоз  у корів чи ні, відповідь негативна. Лікування при лейкозі відсутнє. Але при цьому небезпека для людини заразитися цією недугою до мінімуму. Лейкоз корів не є небезпечним для людини. Але від вживання молока і м’яса слід утриматися: заражений екземпляр дає небезпечну продукцію. Адже у процесі розвитку онкологічного захворювання в організмі тварини накопичуються шкідливі речовини- токсини. Збудник гине при термічній обробці, а від токсинів позбутися ніяк не можна.

Тому краще не їсти м'ясо, і не пити молоко від корів, хворих на лейкоз, і в жодному разі – не давати його дітям. Молоко від корови, хворої на лейкоз, необхідно кип’ятити протягом 5 хвилин, а далі використовувати тільки як корм для тварин.

Пам’ятайте, що лейкоз – це не просто вірусна інфекція, а небезпечне захворювання. Слідкуйте за станом здоров’я своєї худоби, аби вчасно діагностувати хворобу.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь