Новгородківська селищна територіальна громада
Кропивницького району Кіровоградської області

Правець - небезпечне захворювання

Дата: 20.04.2023 10:47
Кількість переглядів: 39

Правець (Стовбняк) - важка інфекційна хвороба з високою летальністю, що виникає при інфікуванні будь-яких ран.

В Україні випадки захворювання на правець реєструвались відповідно: у 2019 р. -15 випадків, 2020 р. - 12 випадків, 2021р. - 7 випадків, 2022 р - 12 випадків.

У Кіровоградській області останній випадок захворювання на правець зареєстрований у 2013 році у 49-річного мешканця Онуфріївського району, с. Омельник, який закінчився летально. Летальність при цьому захворюванні вище 40%.

Зараження правцем виникає при забруднені збудником будь-яких травм з пошкодженням шкірних покривів та слизових оболонок. Захворювання також може виникнути внаслідок опіків та укусів тваринами. Інкубаційний період (скритий) - від З до ЗО днів(інколи- 90 днів). Перші симптоми правця: біль в горлі, особливо при ковтанні, неспроможність відкрити рот (тризм), дивна (сардонічна) посмішка. В подальшому клінічний перебіг хвороби характеризується судомами, під час яких не рідко може припинитися дихання та робота серця.

Основним та найефективнішим методом попередження правця є активна імунізація.

Планові щеплення проти правця проводиться дітям з 2-х місячного віку. Повний курс первинної імунізації передбачає вакцинацію, що включає 3 щеплення з інтервалом в 2 місяці АКДП-вакциною. Першу ревакцинацію АКДП-вакциною проводять в 18 місяців, в подальшому здійснюється ревакцинація АДП та АДП-М анатоксинами в 6 та 16 років. Для надійного імунітету доросле населення повинно отримувати щеплення 1 раз на 10 років.

В період воєнного стану надзвичайно актуальними постають питання збереження здоров’я військовослужбовців, як одного із чинників підвищення боєздатності військ та профілактики серед них інфекційних хвороб, у тому числі правця. Водночас існує високий ризик і серед цивільного населення.

При травматичних ураженнях шкіряного покриву важливо своєчасно звернутися за медичною допомогою та провести екстрену профілактику правця, яка передбачає первинну хірургічну обробку рани з призначенням профілактичних щеплень для створення імунологічного захисту.

Екстрена профілактика правця показана при: травмах з порушенням цілісності шкірних покривів та слизових оболонок; опіках та відмороженнях (термічних, хімічних, радіаційних) ІІ-ІУ ступеня; проникних пошкодженнях шлунково-кишкового тракту; пологах поза медичними закладами; гангрені або некрозі тканин будь-якого стану, абсцесах;

- укусах тваринами;

Для екстреної профілактики правця рекомендовано використовувати АДП-М- анатоксин за призначенням хірургічної служби або сімейного лікаря.

Профілактичні щеплення проти правця можна отримати в лікувально- профілактичному закладі за місцем проживання за призначенням сімейного лікаря.

Не нехтуйте вакцинацією! Прості речі рятують життя!

ДУ «Кіровоградський обласний центр контролю та профілактики хвороб

МОЗ України»


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь